sobota, 28 lipca 2012

Rasy królika cz. 2

Rasy Średnie


Angielski Baran (AB)


















Brak Opisu.




Francuski Srebrzysty (FS)























Brak Opisu.




Wielki Jasnosrebrzysty (WJS)
















Króliki rasy wielki jasnosrebrzysty (WJN) należą do królików ras średnich typu mięsno-futerkowego. Cechuje je dobre umięśnienie oraz barwa okrywy włosowej "jasnego srebra". Ciekawostką jest, iż młode króliki rodzą się czarne a piękną srebrną barwę osiągają dopiero w wieku kilku miesięcy.








Szynszyl Wielki (SZW)






































Szynszyl duży to rasa wyhodowana w Anglii około 1920 roku przez Chrisa Wren, który kojarzył szynszyla małego z belgijskim olbrzymem. Króliki swą nazwę zawdzięczają barwie futra podobnej do okrywy włosowej małego gryzonia południowoamerykańskiego – szynszyla(Chinchilla laniger). Posiadaszarą barwę włosów pokrywowych o odcieniu niebieskawym z ciemnymi i białymi wierzchołkami, które tworzą charakterystyczny woal. Jego uszy są ciemniejsze, czarno obramowane. Ciekawostką jest fakt, iż młode króliki rodzą się ciemne, a charakterystyczną barwę osiągają w wieku 2 tygodni. Dzięki tak cenionej barwie rasa ta szybko zyskała uznanie hodowców w wielu krajach. Z czasem zostały wyhodowane różne odmiany barwne, ale u nas w kraju rzadko się je spotyka. Szynszyl wielki w Polsce został zakwalifikowany do ras średnich, cechuje się dobrymi przyrostami a wydajność rzeźna wynosi około 55%.








Wiedeński Niebieski (WN)






































Rasa wiedeński niebieski (WN) została wyhodowana w latach 1890-1895 w Wiedniu przez urzędnika kolejowego K. Schulz-a. Powstała przez wielokrotne krzyżowanie olbrzymów belgijskich, olbrzymów lotaryńskich, morawskich niebieskich i królików holenderskich. Rasa nazwę swą zawdzięcza niebieskiemu ubarwieniu, które odziedziczyła po olbrzymie morawskim oraz miejscowości z której się wywodzi.
Króliki tej rasy odznaczają się bardzo szybkim tempem wzrostu oraz posiadają bardzo dobrej jakości futro. Reprezentują typ mięsnofuterkowy. 








Wiedeński Biały (WB)







































Początek tej rasy datuje się na rok 1907, kiedy to w wyniku zmian genetycznych(mutacji) hototów białych hodowanych w Prinzendorf niedaleko Wiednia, pojawił się królik o całkowicie białym umaszczeniu i niebieskim oku.
Królika tego cechuje bardzo dobre umięśnienie, starsza literatura podaje że ma wyjątkowo smaczne mięso i to mogło być powodem jego dużej popularności. Barwa włosów pokrywowych śnieżnobiała, futro gęste, sprężyste i jedwabiste.




Wiedeński Czarny (WC)



















Brak opisu.




Wiedeński Szary (WS)



















Brak opisu.




Hotot Biały (HB)



















Hotot biały to rasa królików, która swą nazwę zawdzięcza miejscowości w której została wyhodowana(Hotot-an-Ange we Francji). Umaszczenie hototów jest bardzo charakterystyczne. Barwa jest śnieżnobiała z wąskim czarnym pierścieniem wokół oczu. Królik ten nie należy do ras albinotycznych gdyż wywodzi się od królików o umaszczeniu plamistym.
 Samo uzyskanie poprawnego rysunku też nie jest sprawą prostą.




Nowozelandzki Czerwony (NC)

















Rasa królików nowozelandzkich czerwonych (NC) została wyhodowana w Kalifornii (Stany Zjednoczone) na początku XX wieku przez krzyżowanie białego olbrzyma belgijskiego z zajęczakiem. Króliki nowozelandzkie czerwone do Polski zostały sprowadzone po wojnie z Anglii. Jednakże aklimatyzacja do naszych warunków klimatycznych i hodowlanych nie przebiegła tak pomyśle (w porównaniu do rasy nowozelandzkiej białej). Stąd też ich pogłowie w Polsce wykorzystywane w przemysłowej produkcji brojlerów króliczych jest mniejsze.




Nowozelandzki Biały (NB)



















Rasa królików nowozelandzkich białych została wyhodowana w Stanach Zjednoczonych na początku XX wieku przez krzyżowanie miejscowych białych królików z olbrzymem belgijskim i zajęczakiem. Króliki nowozelandzkie białe zyskały sobie szybko popularność dzięki wysokiej wartości użytkowej cechującej się: doskonałym umięśnieniem, bardzo szybkim tempem wzrostu w okresie pierwszych 2 - 3 miesiąca życia, stosunkowo wczesnym uzyskiwaniu zdolności do rozpłodu oraz wysokiej mleczności matek.
Do Polski została sprowadzona po wojnie z Anglii. Szybko przystosowała się do naszych warunków klimatycznych i hodowlanych. Zyskała uznanie hodowców stając się jedną z ważniejszych ras wykorzystywanych do przemysłowej produkcji brojlerów króliczych.




Burgundzki (BU)



















Królik Burgundzki to stara francuska rasa królików. Odznaczająca się bardzo dobrym umięśnieniem, dobrymi przyrostami masy ciała, dużą plennością i odpornością. Hodowana głównie we Francji, Włoszech, Belgii, Szwajcarii i Czechach. Używana jako materiał do produkcji żywca króliczego.

Ubarwienie podobne jak u nowozelandzkiego czerwonego. W Europie występuje duże zróżnicowanie barwy okrywy włosowej od jasno-ceglastej do ciemno-ceglastej. W Polsce wzorzec przyjął umaszczenie włosów 
pokrywowych piaskowoczerwone(płowe), jednolite na grzbiecie i bokach. Obwódki wokół oczu, podbrzusze oraz wewnętrzna strona ud i ogon rozjaśnione.




Kuna Wielka (KW)



















Jak podaje literatura rasa kuna wielka (KW) została wyhodowana w Francji, później podobne zwierzęta wyhodowano również w Anglii, Niemczech i USA. Króliki rasy kuna wielka cechują się bardzo dobrym umięśnieniem oraz mają bardzo charakterystyczne umaszczenie. W zależności od odmiany barwnej, na grzbiecie zwierzęcia od uszu do ogona przebiega ciemna 8-10 cm pręga, która stopniowo rozjaśnia się na boki. Więcej szczegółów na temat 
barwy okrywy włosowej można znaleźć poniżej.




Syjamski Wielki (SW)

















Brak Opisu.



Kalifornijski (K)



















Rasa kalifornijska (K) została wyhodowana w Ameryce niedaleko Kalifornii, dzięki temu zawdzięcza swoja nazwę. Stworzył ją hodowca J. Westa przez szereg skomplikowanych krzyżowań międzyrasowych. Materiałem wyjściowym do pracy hodowlanej były rasy: nowozelandzki biały, szynszyl oraz himalajski (inaczej rosyjski po której odziedziczył barwę umaszczenia). Króliki kalifornijskie cechują się bardzo szybkim wzrostem a zarazem dobrym umięśnieniem. Za zaletę tej rasy uważa się stosunkowo nieduże zużycie paszy na jednostkę przyrostu oraz niewielkie wymagania co do jakości paszy. Ta ostatnia cecha spowodowała, że królik ten jest często hodowany nie tylko na fermach, ale również w przydomowych hodowlach.





Japoński (J)


















Brak Opisu.




Alaska (A)


















Brak Opisu.




Hawana (H)



















Brak Opisu.




Średni z Turyngii (TU)




















Brak Opisu.





Podbielany (PB)



















Brak Opisu.




Zajęczak (Z)



















Królik tej rasy swoją sylwetką przypomina zająca i stąd też wzięła się jego nazwa zajęczak. Zaznaczyć jednak należy na wstępie, iż królik ten nie został wyhodowany ze skrzyżowania królika z zającem tylko dzięki selekcji i pracy hodowlanej idącej w tym kierunku.



Duński Biały (DB)
















Brak Opisu.




Popielniański Biały (PB)



















Popielniański biały to jedna z nielicznych ras królików, która została wyhodowana w Polsce. Zawdzięczamy ją prof. Kamińskiemu oraz dr Karłowiczwi (kontynuator prac) , którzy prowadzili prace badawcze nad wyhodowaniem nowej rasy królików krzyżując białego olbrzyma belgijskiego z polskim białym. W połowie lat osiemdziesiątych XX wieku, po wielu latach selekcji, króliki te uznano za rasę i nazwano je od miejscowości w której zostały wyhodowane.
Królik popielniański cechuje się bardzo szybkim tempem wzrostu w początkowym okresie życia (szczegóły można znaleźć w poniższej tabeli), dlatego nadaje się do produkcji brojlerów króliczych. Szkoda tylko, że rasa ta jest tak mało znana i rozpowszechniona. Największa populacja królików popielniańskich znajduje się na fermie Polskiej Akademii Nauk w
 Jastrzębcu k/Warszawy.




Termondzki Biały (TB)


 


















Brak Opisu.




Castorex (Crx)


















Wszystko zaczęło się we Francji około 1919 roku, gdy w hodowli pewnego wieśniaka Desire Gaillon z Louche w stadzie olbrzymów belgijskich pojawiła się pewna mutacja królika, o słabo rozwiniętych włosach pokrywowych. Mutacja ta posłużyła do wyhodowania nowej rasy, którą hodowca nazwał królewską (rex). Osobniki o przepięknym brązowym umaszczeniu nazwano "castorex" (wymawiamy: kastoreks) co wolnym tłumaczeniu oznacza królewskie bobry.
Dalsza praca hodowlana oraz skrzyżowanie rex-ów z rozmaicie ubarwionymi rasami normalnowłosych królików pozwoliło przez lata selekcji wytworzyć wiele odmian barwnych tej rasy. Ale to zagadnienie zostanie omówione później.
Castorex jest rasą królików średnich, krótkowłosych o kierunku użytkowania mięsnofuterkowym. 




Rex (RX)



















Brak Opisu.









Rasy królika

Rasy Duże

Belgijski Olbrzym (BO)




















Olbrzymy belgijskie pochodzą z Gent w belgijskiej Flandrii. Króliki tej rasy należą do największych ras królików - dorosłe osobniki mogą w wieku 12-14 miesięcy osiągać masę ciała od 8 do 10 kg. Minimalna masa ciała dorosłego królika powinna wynosić 6 kg. Króliki te hoduje się w wielu odmianach barwnych, najbardziej rozpowszechnioną jest szara i biała - która została opisana szczegółowo na osobnej stronie. Ponadto olbrzymy belgijskie występują jeszcze w następujących odmianach barwnych: zajęczatej, żelazistej, żółtej, niebieskiej, czarnej i szynszylowatej. 












Belgijski Olbrzym Biały (BOB)








































Olbrzymy Belgijskie Białe należą do dużych ras królików. Ich minimalna masa ciała powinna wynosić 5,5 kg i jest ona o 0,5 kg niższa od pozostałych odmian barwnych olbrzyma belgijskiego. Nie oznacza to wcale, że królik tej odmiany nie może osiągnąć masy ciała od 7 - 9 kg, ponieważ górna granica masy ciała nie została tutaj określona. Na wystawach można spotkać tak duże osobniki, gdyż hodowcy dążą do tego aby wyhodować jak najcięższe zwierze.






Olbrzym Srokacz (OS)














































Olbrzym srokacz (OS) to rasa, która została wyhodowana w Anglii, przez krzyżowanie białych olbrzymów belgijskich z lokalnymi rasami o plamistym ubarwieniu. Wzorcowa barwa tej rasy (opisana szczegółowo poniżej) jest w małym stopniu dziedziczona, co powoduje, iż uzyskanie potomstwa odpowiadającego wzorcowi jest bardzo trudne. W miotach otrzymujemy młode o barwie srokatej, czarnej(recesywne)  i srokatej niepełnej tzw. Chapliny (dominujące). Zagadnienie to jest szczegółowo omówione w dziale Hodowla. Sam "rysunek" jest również trudny do osiągnięcia wśród srokato umaszczonego potomstwa w miocie, a zdarza się i tak, że z miotu nie ma ani jednego osobnika o prawidłowej barwie. Dlatego można śmiało powiedzieć, że jest to rasa dla hobbystów.






Francuski Baran (FB)
















































Rasa Baran Francuski (FB) została wyhodowana we Francji przez krzyżowanie królików baranów angielskich z olbrzymami belgijskimi i dużymi królikami normandzkimi. Cechą charakterystyczną tej rasy są zwisające wzdłuż głowy duże, mięsiste uszy - skierowane otworami słuchowymi w kierunku głowy. Głowa wyraźnie garbonosa z charakterystyczną "koroną". Masa dorosłego królika powinna wynosić minimum 5,5 kg. Francuskie barany występują w wielu odmianach barwnych.








Morawski Olbrzym (MO)








































Brak opisu. 









Anatomia i Fizjologia

W charakterystyce organizmu zwierząt zwierzęcego wyodrębnia się trzy elementy:
- budowę zewnętrzną i wewnętrzną
- fizjologię - czyli procesy życiowe , które toczą się we wnętrzu ciała,
- psychikę - a więc to co odczuwa i przeżywa zwierzę.

Wyglądem zewnętrznym miniaturowy królik przypomina królika dzikiego.
Mały , krępy, dobrze umięśniony, ma okrągłą głowę i szyję szeroką.
Krótkie i sterczące uszy, lekko zwężające się ku górze. Ogonek mały zwinięty. Tylne nogi dłuższe od przednich . Łapki cienkie a uda szerokie i dobrze umięśnione. Miękkie futro złożone z dwóch typów włosów.
- długich, ościstych - pokrywowych
- krótkich, miękkich, przylegających do ciała, tzw. puchowych.
Potrafią mieć różnorodną barwę sierści od jednolitej po kilku kolorowe, zdarzają się też króliki z plamkami.
Oczy królika są stosunkowo duże i bystre od ciemnych brązowo-bursztynowych , po jasne niebieskie.
Pyszczek króliczka jest zaokrąglony. Nosek królika porusza się nieustannie. Wąsy królika są długości od 5-6 cm.

Układ pokarmowy królika (samicy)













Nowy Lokator

Dla kogo idealnym zwierzęciem będzie miniaturowy królik ?
Króliczek ten jest bardzo ufny wobec człowieka, wręcz żądny kontaktu i aktywnego interesowania się nim. Jest serdeczny , każdą pieszczotę przyjmuje w miły sposób, umie okazać swoje przywiązanie.
To ogromnie ciekawskie i zabawne stworzenie. Wszystko musi poznać swoim noskiem.
Jest więc dobrym partnerem dla osób starszych , samotnych. Sprawi mniej kłopotu niż pies - nie trzeba go wyprowadzać na spacery.
Żywienie króliczka jest niedrogie i niekłopotliwe. Odchody zostawia w kilku kącikach , co ułatwia znacznie sprzątanie (odchody te leżące przez 2 lata stanowią dobry nawóz dla roślin).
Królik miniaturowy jest wspaniałym towarzyszem dla dzieci szczególnie jedynaków.
Króliczek świetnie umie się bawić w berka lub chowanego - ma to w naturze. Jest bardzo pomysłowy i przedsiębiorczy w figlach, ucieszy nawet najsmutniejsze dziecko.
Podporządkowanie sobie królika i zaskarbienie jego zaufania wymaga dwóch podstawowych warunków:
1. Każda metoda wychowawcza musi uwzględnić jego naturalne reakcje i odruchy.
2. W kontakcie z nim używamy najczęściej mowy , po dłuższym czasie będą dla niego zrozumiałe tylko niektóre wyrazy , natomiast pojmie on ton głosu, którym się go chwali, uspokaja, zachęca, karci.
NIE można głaskać króliczka pod żuchwą i pod brodą ponieważ są tam gruczoły zapachowe, którym zwierze znaczy swój teren.

Kodeks dobrych obyczajów hodowcy miniaturowego królika.
1. Na przywitanie pozwalamy króliczkowi obwąchać naszą rękę .
2. Nie zmuszamy śpiącego królika do zabaw. Jeśli to konieczne to staramy się go rozbudzić wołając go po imieniu.
3. Przyjmujemy że klatka to dom królika w którym spędza większość doby. Wypuszczamy go tylko z klatki gdy możemy obserwować go.

Poprawny sposób chwytania królika.
a) - jedną ręką chwytamy za skórę na grzbiecie,
b) - drugą rękę podstawiamy pod zad zwierzęcia.

Wyjmujemy króliczka z klatki chwytamy go za skórę na grzbiecie w połowie ciała, a drugą ręką podtrzymujemy jego stopy. Można też objąć boki oraz brzuch zwierzątka i unieść w górę.